To już było:

 maj 2014

 Majówka w Stadninie Ogierów w Bogusławicach. 1 – 4 maja 2014r.

Każdego dnia przewidziano mnóstwo atrakcji od 10.oo do 18.oo,
w tym recital Macieja Damięckiego i Marka Siudyma.

Jak co roku, przybyło wielu, zacnych gości. Mimo, że pogoda utrudniała realizację planu, uczestnicy dobrze się bawili.

Fundacja Polskie Rękodzieło była na imprezie obecna także z własnym stoiskiem z wyrobami rękodzilniczek.
 

  czerwiec - lipiec 2013

ART - LOKOMOTYWA

czyli szydełkowe ciuchy dla ciuchci

Projekt realizowany w ramach obchodów Roku Tuwima; organizatorem jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa, głównym partnerem jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, projekt realizowany przy współpracy łódzkich twórców ze Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”, Stowarzyszenia Twórców Koronki i Haftu „Arachne”, Towarzystwa Koronki i Haftu „Arabeska”, Klubu Rzemiosła Artystycznego „Arte” oraz wielu niezrzeszonych twórców miłośników koronki szydełkowej.

W lipcu 2013 roku na rynku Manufaktury zostanie osadzona lokomotywa PX wąskotorowa z wagonikami, która posłuży do wykonania symbolicznego arte-faktu – obiektu sztuki nowoczesnej poprzez „zaszydełkowanie”. Na realizację mega-projektu zgodziła się Agata „Olek” Oleksiak, znana na świecie artystka, która „ubiera” we włóczkowe kreacje ludzi, pomniki, drzewa, samochody itp. Na co dzień mieszka w Nowym Yorku, jest zafascynowana pomysłem „szydełkowanej” ART-LOKOMOTYWY odnoszącej się bezpośrednio do wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”.

Osoby zainteresowane projektem i chętne do wykonania na szydełku fragmentu „szydełkowego ubrania” dla lokomotywy mogą zgłosić się do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w celu pobrania włóczki, szydełka i wzoru.
Kontakt: Barbara Bator, Dział Oświaty Tel. 42 684-61-15 lub Kasa Muzeum  w godzinach  9.00 – 16.00;  w soboty i niedziele od 11.00- 15.00.

materiały ze strony Centralngo Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 Agata „Olek” Oleksiak w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

 

czerwiec - lipiec 2011

 

Prezentacja Haftu "Bitwa pod  Grunwaldem"

w Porcie Łódź

 

 

 

 

 


 


 


listopad 2010 - styczeń 2011

Prezentacja Haftu "Bitwa pod  Grunwaldem"

w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi


 "Bitwa pod Grunwaldem", czy prościej "Bitwa" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości.
Pomysłodawcami są Pani Janina Panek oraz Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował 'Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś "Bitwę pod Grunwaldem"'. Tak się zaczęło. Zalążek zwariowanej myśli, których wiele nie dostrzega nigdy światła dziennego w sprawnym wykonaniu organizatorów nabrał realnych kształtów.

Projekt zbiegł się z nadchodzącym 600-leciem Bitwy, a dzień 15 lipca 2010 roku został ustalony jako granica czasowa, do której należy zdążyć z finałem prac.
"Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.haftix.pl/bitwa_pod_grunwaldem

 W XI Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej wzięły udział delegacje z Belgii, Francji, Niemiec, Chorwacji, Rosji, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
Odwiedzający festiwal mogli poznać podstawy tego rękodzieła podczas warsztatów koronczarskich. Dużą popularnością cieszyły się pokazy mody z zastosowaniem koronki w ubiorach.

 

październik 2010

XI Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej

 

W XI Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej wzięły udział delegacje z Belgii, Francji, Niemiec, Chorwacji, Rosji, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
Odwiedzający festiwal mogli poznać podstawy tego rękodzieła podczas warsztatów koronczarskich. Dużą popularnością cieszyły się pokazy mody z zastosowaniem koronki w ubiorach.

   

              

 

sierpień 2010

XXXIII Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie

Przez trzy dni, od 30.07. do 01.08.2010 w Węgorzewie spotkali się twórcy ludowi, artyści plastycy, rękodzielnicy i handlowcy sprzedający wyroby rzemiosła. Coroczna impreza, jak zwykle, gromadzi bardzo dużą publiczność, w tym turystów i stałych bywalców. Miłośnicy sztuki zawsze znajdują coś niezwykłego, nowego i intrygującego do swoich kolekcji, wnętrz i na prezenty.

Samemu Jarmarkowi towarzyszą koncerty i występy zespołów tanecznych i śpiewaczych.


 

lipiec 2010

Szeryfiada w Mrągowie

10-11 lipca 2010 gościliśmy na Szeryfiadzie w Mrągowie - imprezie popularyzującej muzykę country. Przez dwa dni występowali wykonawcy i zespoły, rywalizując o laury w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Country dzieci i młodzieży oraz w konkursie "Przepustka do Mrągowa". Zmagania konkursowe zakończyły się występem laureata ubiegłorocznej edycji Przepustki - zespołu Trace.

Wieczorem bawiliśmy się na koncercie uznanej wykonawczyni młodego pokolenia muzyki country - MARYSI GORAJSKIEJ.

 

czerwiec 2010

Dni Morza w Szczecinie - Aleja Artystów

Impreza odbyła się w dniach 11, 12 i 13 czerwca 2010r. na Wałach Chrobrego w Szczecine.

Od piątku obserwowaliśmy wpływające żaglowce, oldtimery i jachty.

Organizatorzy zapewnili bardzo bogaty program imprezy.

W Alei Artystów od kilku lat gromadzą się twórcy prezentujący swoje prace i talent: malarze,  rysownicy, rzeźbiarze, muzycy, twórcy sztuki rękodzielniczej (np. koronek, haftów, witraży, wyrobów tkackich).


 

czerwiec 2010

XIV Jarmark Hetmański w Zamościu

Impreza odbyła się w dniach 5 i 6 czerwca 2010r.

W tym roku podczas Jarmarku prezentowali się twórcy ludowi, producenci wyrobów lokalnych, zespoły folkowe oraz różnorodne grupy artystyczne w wyjątkowo dużej liczbie, tworząc niezwykłą atmosferę. Mieszkańcom i turystom sprzyjała pogoda a Organizator zadbał o atrakcje sceniczne.

Impreza odbywa się pod patronatami Pana Marcina Zamoyskiego - Prezydenta Zamościa i Pana Eugeniusza Januszewicza - Mera Żółkwi. Publiczność oglądała pokaz bicia monet, Wielkie Gotowanie - "Krupnik Hetmański", prezentacje potraw pokonkursowych "Smaki Zamościa i Roztocza", prezentacje bractw rycerskich, koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu oraz Zespołu "Haydamaky". W drugim dniu imprezy obyła się inscenizacja historyczna na podstawie "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Scenę opanowały zespoły taneczno-śpiewacze z Polski i Ukrainy, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Zespół „Klub Etniczny” oraz laureci III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Marka Grechuty z udziałem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Na pyszne "co nieco" zapraszali także kucharze ze Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników z Lublina.

 

czerwiec 2010

XIII Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego

Impreza odbyła się w dniach od 4 do 6 czerwca 2010r. w Prudniku. Organizatorzy (Biuro Promocji Gminy Urzędu Miasta w Prudniku), jak co roku, zadbali o doskonałą reprezentację twórców. Można było obejrzeć i zakupić rzeźby ludowe, szopki, koronki, hafty, witraże, kowalstwo artystyczne, wyroby tkactwa ludowego, malarstwo, wieńce żniwne, kukły, gaiki, marzanny, pisanki, wycinanki, wyroby ceramiczne i gliniane, wyroby stolarstwa artystycznego i inne. Przeprowadzono także kolejną edycję konkursu na "Najlepszą potrawę regionalną".  Każdego roku w Prudniku spotyka się ok. 300 wystawców. To jedna z najliczniejszych imprez rękodzielniczych w południowej Polsce.

  

 

marzec 2010r.

Kiermasz Wielkanocny w Galerii Łódzkiej

Po raz kolejny uczestniczki zajęć klubowych miały okazję do zaprezentowania swoich prac i umiejętności.

Tym razem w Galerii Łódzkiej, podczas Kiermaszu Wielkanocnego, prace wykonane podczas zajęć i w domach cieszyły oczy Klientów.

 Jajka ozdobione wstążkami atłasowymi, papierowe kwiaty, frywolitkowe koszulki na jajka, szydełkowe koszyczki, kurki i serwetki oraz świece z motywami wielkanocnymi znalazły się w centrum uwagi. Niektórych ozdób zabrakło. Na bieżąco dorabialiśmy bibułowe krokusy, róże, wstążeczkowe jajka, szydełkowe kurki i malowane świece. Zaprosiliśmy też do współpracy p. Zofię Pacan z Opoczna, która pokazała jak malować woskiem wydmuszki, p. Bogusię Świderek, od której uczyliśmy się wykonywania kwiatów z bibuły. Przyjechał także Pan Przemysław Zdziech aby zaprezentować swoje rzeźby i pokazać jak prowadzi dłuto. Lena pokazała jak pleść koralikowe ozdoby wielkanocne na jajkach styropianowych, Danusia - jak wykonać szydełkowy sznureczek do biżuterii, Urszula "zasadziła" wiosenny ogródek z papierowymi kwiatami, Jola podpowiadała jak radzić sobie z haftem reticelli. Każdego dnia Katarzyna ozdabiała świece metodą decoupage'u.

Do udziału w kiermaszu zaprosiliśmy także członkinie Stowarzyszenia "Arachne". Panie Beata Włodarska i Maria Wojtasik zaprezentowały przepiękne koronki siatkowe. Agnieszka Lasota "czarowała" rozmówców swoimi niebagatelnymi umiejętnościami i chętnie pokazywała kunsztowne koronki frywolitkowe.

 

Luty 2010r.

Łódź "Na Styku Kultur"

Po raz pierwszy uczestniczki zajęć klubowych pokazały swoje prace w formie wystawy.

Z ciekawością oglądaliśmy także prezentacje zaproszonych twórców. Niezwykłym przeżyciem było też wysłuchanie kilku pieśni z repertuaru Zespołu Śląsk.